10 grudzień 2013r

Spotkanie z Mikołajem

Dziś odwiedził nas wspaniały gość. Z siostrą Ignacją przyszedł do nas Mikołaj. Wyglądał podobnie do innych Mikołajów, a jednak….. Na głowie zamiast czapki miał mitrę z rzymskim krzyżem, ubrany był w płaszcz i albę a w ręku trzymał pastorał. W każdej grupie wesoło bawił się z dziećmi: w „starego niedźwiedzia”, „chusteczkę haftowaną” , „Ojca Wirgiliusza”. Przedszkolaki, którym akompaniowała na gitarze siostra Ignacja chętnie śpiewały piosenki dla Mikołaja i z zaciekawieniem spoglądały na Jego kolorowy worek z prezentami. Nie zawiodły się. Dla każdego dziecka nasz miły gość znalazł w swym worku upominek i słodkie co nieco. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy.

Co wiesz o prawdziwym św. Mikołaju?

Święty Mikołaj kojarzy się dziś z postacią starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa z Miry.
 
Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari lub Święty Mikołaj Cudotwórca urodził się około 270 roku w Patarze w Azji Mniejszej, zmarł około 345 lub 352 roku. Był biskupem Miry w dzisiejszej Turcji. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Święty Mikołaj ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

M. Jolanta Bizub

GALERIA