17.03.2015

DZIEŃ KOTA - przeniesiony z 17.02.2015r

Światowy dzień  Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego. W Polsce obchodzimy go dopiero od 2006 roku. Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, nie tylko tych rasowych, ale przede wszystkim tych porzuconych i bezdomnych , które – podobnie jak psy – co roku są wyrzucane na szosach i porzucane w lasach przez rodziny, którym znudził się już zwierzak. Koty są dziś najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, goszcząc w około 33% domów w Polsce, wygrywając pod tym względem konkurencję z psami. Mimo że na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom. Koty zawsze fascynowały swoim majestatycznym pięknem i elegancją ruchu. Zawsze też miały swoich zagorzałych wrogów i fanatycznych wielbicieli.

W naszym przedszkolu, choć z opóźnieniem też obchodziliśmy „Święto Kota”.  W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje kotki-maskotki, książeczki, ilustracje i zdjęcia kotów domowych i drapieżnych. Podczas zajęć przedszkolaki poznały zwyczaje, nawyki oraz rasy kotów. Zapoznały się ze sposobami pielęgnacji kotów, kocimi obyczajami, poznały wiele ciekawostek z ich życia. Wysłuchały opowiadania „Jak kotek szukał domu” oraz wierszy o kotach. Nie zabrakło wesołych kocich zabaw: „Uciekaj myszko do dziury”,  „Kotki piją mleko” piosenek i zabaw z chustą animacyjną. Dzieci brały również udział w konkursach: toczenie kłębka, rzut kłębkiem do celu, wyścigi na czworakach, picie mleka itp. Wykonały w tym dniu, różnorodne prace plastyczne oczywiście z kotem w roli głównej. Wzięły aktywny udział w zajęciach warsztatowych z wychowania i nauki opieki nad kotami.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i nie tylko rozbudzi w nich zamiłowanie do kotów, ale przede wszystkim uczuli ich na los bezdomnych zwierząt i zachęci do niesienia pomocy.

Maria Jolanta Bizub

GALERIA