21.03.2021

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

Dzień Kolorowej skarpetki przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów, składających się z łańcuchów DNA, powoduje występowanie wady genetycznej- Zespołu Downa.

W naszym przedszkolu Dzień Kolorowej Skarpetki obchodziliśmy 22 marca. Przedszkolaki oraz Paniezałożyłykolorowe, wzorzyste skarpetki nie do pary. Dzieci dowiedziały się co to jest Zespół Downa i jak funkcjonują osoby z tą wadą genetyczną. Oglądały filmy przedstawiające wypowiedzi dzieci z Zespołem Downa. Dzieci wykonały również piękne prace plastyczne – kolorowe skarpetki, wykorzystując różne techniki i materiały plastyczne. Słuchały czytanej przez nauczyciela bajki terapeutycznej „Tajemnica znikających ciasteczek”, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z Zespołem Downa, pomaga poznać i zaakceptować inność. A na koniec różnego rodzaju zabawy ze skarpetkami J

Celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa  jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z tą właśnie wadą genetyczną, integracja z nimi, pokazanie, że solidaryzujemy się z osobami mającymi Zespół Downa i, że tych co mają trisomię 21 tak niewiele różni od innych ludzi.

Karolina Klimkiewicz

GALERIA