IV Konferencja Freblowska w Lublinie 2018

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FREBLOWSKA W LUBLINIE

W dniach 5-6 października 2018 r. odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Freblowska w Lublinie. Uczestniczyło w niej około 450 pedagogów - nauczycieli, wychowawców, pasjonatów pedagogiki freblowskiej. Dwa dni wypełnione morzem inspiracji, pozytywnej energii, pomysłów, kreatywności i refleksji.

Wśród nich, nauczyciele z Publicznego Przedszkola nr 1 ZIELONY DINEK w Ząbkach, którzy od 2015 roku realizują innowację pedagogiczną w oparciu o program „Dar zabawy”. Program, który powstał z troski o naturalny rozwój dziecka, o przywrócenie wartości zabawie, zabawkom i całej istocie dzieciństwa. Opracowany na podstawie koncepcji pedagogicznej Friedricha Froebla, na pierwszym miejscu stawia aktywność zabawową w procesie poznawania przez dziecko świata. Zabawa, będąca wrodzoną potrzebą,  według niemieckiego pedagoga, jest główną formą aktywności dziecka. Najważniejszą częścią programu Dar Zabawy są zabawy edukacyjne, których zadaniem jest podkreślenie wspólnoty dorosłych i dzieci oraz wykorzystanie do tych zabaw tzw. darów, czyli przedmiotów, które w pełni służą rozwojowi dziecka. Dar Zabawy to przede wszystkim innowacyjne spojrzenie na proces edukacji i wychowania najmłodszych poprzez prawdziwą zabawę – twórczą, radosną i bezpieczną.

Mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego Publicznego Przedszkola nr 1 ZIELONY DINEK w Ząbkach. W przygotowanej prezentacji multimedialnej, pokazaliśmy wszystkim uczestnikom konferencji zafreblowane przedszkolaki w zabawie, w trakcie twórczych prac ręcznych, w działaniach  kreatywnych, w czasie eksplorowania świata. Pokazaliśmy pracę w czterech kącikach zadaniowo-zabawowych: twórczym, darów, gospodarczym i badawczym. Mówiliśmy o Porankach freblowskich zorganizowanych dla nauczycieli z Ząbek i z Warszawy, o wspaniałej zabawie i ogromnym zaangażowaniu rodziców biorących udział w zajęciach otwartych. O udziale w Ogólnopolskich konkursach freblowskich, szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Pokazaliśmy także wręczenie Certyfikatu Freblowskiego Przedszkola w czasie Uroczystych obchodów 50-lecia naszej placówki. Możliwość zaprezentowania efektów naszej pracy, przed tak licznym audytorium była dla nas radością i ogromnym wyróżnieniem.

 Na zakończenie prezentacji Dyrektor Przedszkola p. Grażyna Świeżak wręczyła Prezesowi Froebel.pl – p. Rafałowi Iskra i p. Annie Turskiej pamiątkowe foldery z Uroczystości 50-lecia Publicznego Przedszkola nr 1 ZIELONY DINEK wZąbkach.

Maria Jolanta Bizub

GALERIA