Program Edukacyjny "5 porcji warzyw, owoców lub soku "

Nasze przedszkole bierze udział w Programie Edukacyjnym ”5 porcji warzyw, owoców lub soku „ 

Kampania „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to projekt informacyjno-promocyjny o charakterze prospołecznym.  Skierowana jest do dzieci, ale angażuje również ich rodziców, nauczycieli oraz lekarzy.Głównym jej celem jest propagowanie właściwego stylu życia, na który składa się przede wszystkim prawidłowa, zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie porcje owoców, warzyw lub soku. Ważnym aspektem kampanii jest zwiększenie świadomości wśród dzieci i dorosłych na temat potrzeby spożywania warzyw, owoców i soków oraz edukacja w zakresie głównych jej idei. Inicjatorem kampanii jest Stowarzyszenie „Krajowa Unia Producentów Soków” (KUPS). Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Rzeczpospolitej Polskiej oraz z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, administrowanego przez Agencję Rynku Rolnego.

W diecie każdego dziecka niezbędne są owoce i warzywa.

Każdego dnia organizm dziecka sprostać musi wzmożonemu wysiłkowi, zarówno umysłowemu jak i fizycznemu. Dlatego należy pamiętać, by dieta naszych podopiecznych była pełna warzyw, owoców i soków. Pomagają one zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na naturalne witaminy, składniki mineralne i energię.  Eksperci związani z organizacjami zdrowia: Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO), zalecają spożywanie minimum 400-500 g warzyw i owoców każdego dnia. Zawarte w nich witaminy wzmacniają odporność organizmu oraz są potrzebne do prawidłowej pracy mózgu - procesów uczenia się, zapamiętywania, koncentracji i uwagi, jak również uczestniczą w procesie uwalniania energii zawartej w pożywieniu.

Należy spożywać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia.

Ponieważ organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać i magazynować większości witamin, sami musimy zadbać o ich regularne dostarczanie, co najmniej 5 razy w ciągu dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie. Jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo (bądź kilka mniejszych) lub sok (kartonik o poj. 200ml). Zatem jabłko, marchewka, 3-4 śliwki, garść jagód lub np.: mały kartonik soku pomarańczowego, czy szklanka soku przecierowego marchwiowo-owocowego to 5 przykładowych porcji. Warto zadbać, by każda porcja była inna - dzięki dużej różnorodności spożywanych warzyw i owoców mamy pewność, że organizm otrzymuje pełną gamę oferowanych przez nie, niezbędnych nam składników pokarmowych.

W naszym przedszkolu 20.04.2015r rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących zdrowego żywienia. Uświadamiamy dzieciom znaczenie konieczności spożywania 5 porcji owoców, warzyw i soków dziennie. W czasie zajęć dzieci poznają cechy owoców, warzyw i soków: kolor, kształt, smak, zapach. Jednym z elementów naszych działań jest uczestnictwo w programie ARR  „Jedzmy jabłka”. Nasze przedszkole ( od 23.04.2015r) będzie otrzymywało co tydzień jabłka od dostawców zarejestrowanych w ARR. Wszyscy chętni rodzice otrzymają bezpłatnie owoce – około 10kg. Zachęcamy do udziału w programie i życzymy smacznego.

Grażyna Wasilewska

WYCIECZKA

W PRZEDSZKOLU

JABŁUSZKO RUMIANE