Udział w projekcie "Czekając na Święta, uczymy dzieci programować".

„CZEKAJĄC NA ŚWIĘTA, UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ"

Kodowanie i programowanie w grupie Pszczółek rozpoczęło się wraz z projektem "Czekając na Święta, uczymy dzieci programować". Wielu rodziców ma wątpliwości, co do tego, kiedy należy zacząć. Większość uważa, że kiedy przyjdzie odpowiedni czas, zajmie się tym szkoła. Panuje też przekonanie, że jest to zajęcie dla dorosłych, starszej młodzieży, ale absolutnie nie dla dzieci, które sobie nie poradzą z tak trudnym zagadnieniem. Na szczęście wcale tak nie jest. Dzieci mogą programować, ogromnie im to służy, w dodatku programowanie jest dla nich fantastyczną zabawą. Okazuje się, że im młodsza pociecha, tym szybciej przyswaja wiedzę.

Podstawą programowania jest współpraca, ponieważ zajęcia często prowadzone są w zespołach a to z kolei pozytywnie wpływa na kompetencje społeczne, umiejętność komunikacji, szukania kompromisów, czekania na swoją kolej. Nauka programowania rozwija logiczne myślenie, kształtuje kompetencje matematyczne, uczy szukania różnych rozwiązań. Przy kodowaniu jest więcej pracy zespołowej a mniej rywalizacji.

W naszej grupie często „kod” podawany był za pomocą instrukcji słownej (dyktanda matematyczno-graficzne) i na podstawie tylko przekazu słownego przedszkolaki odtwarzały rysunek. Wymagało to od nich skupienia, uwagi, zrozumienia jak ważna jest komunikacja. 

W czasie trwania projektu udało nam się wykonać 24 zadania. Dla początkujących było to nie lada wyzwanie ale daliśmy radę. W ciągu tych trzech tygodni układaliśmy świąteczne sudoku, zamienialiśmy się w roboty z „kalibrowanymi” główkami, układaliśmy ślimakowe domino z warunkami, rozkodowaliśmy kilka świątecznych obrazków, wpisywaliśmy kody dla ozobota, układaliśmy skrypt mycia zębów, pracowaliśmy także na komputerach w S.P. 3 w Ząbkach, tworzyliśmy kody z zachowaniem warunku, bawiliśmy się w terenowych tropicieli – gdzie musieliśmy rozkodować drogę do prezentów. W wielu zadaniach wykorzystywaliśmy freblowskie klocki i kratownice. Nasza choineczka, po zdjęciu 24 niebieskich bombek jest urocza - bo kolorowa. Koniec świątecznego projektu ale nie koniec naszej przygody z kodowaniem.

Maria Jolanta Bizub

https://zielonydinek.zabki.pl/galeria/nasze-inicjatywy/udzial-w-projekci...

https://zielonydinek.zabki.pl/dla-rodzicow/ciekawe-artykuly-dla-rodzicow...